top of page
Search
Writer's pictureK&Sz

A kommunikáció ereje

Updated: Dec 10, 2019

Annak, amit a sorok között mondunk el, sokkal nagyobb ereje van, mint a kimondott vagy leírt szónak. Ezért a környezetünk elsősorban erre reagál.



A kommunikációnk által állandóan teremtünk, vagy rombolást hozunk létre egymás terében. Ennek nagy részére nem is vagyunk tudatosak, mert a kimondott szó a meggyőzésre irányuló kommunikációnk csupán 7%-át teszi ki. A beszédünket ezen kívül a vokális elemek képezik 38%-ban (hangszín, hangsúly) és 55%-ban pedig a nem verbális közlések (testtartás, tekintet, mimika, gesztusok, távolság a beszédpartnerek között, illat, öltözködés, stb.)


A kommunikációnk legnagyobb része nem tudatos, ezért hazudni sem tudunk általa.

Az írott kommunikációra ugyanez érvényes, mert az írott, különösen a kézzel írott szövegek is tartalmaznak nem nyelvi elemeket (szavak elrendezése, stílus, kézírás, emotikonok). Ha a kommunikáció fogalma alatt nem csak a kimondott vagy leírt szót értjük, akkor gyakorlatilag állandóan kommunikálunk, állandóan információ cserében vagyunk a környezetünkkel. Életbevágóan fontos tehát, hogy mennyire tudjuk a felénk küldött információkat értelmezni, és hogyan tudjuk megértetni magunkat a környezetünkkel.


Annál inkább az történik velünk, amit szeretnénk, minél tisztábban érzékeljük a szavak által, és a szavak nélkül közölt információkat.

Ehhez érzékennyé kell válnunk arra, amit gyakran mások érzékelnek belőlünk, de mi magunk nem, tudatosítani azt, amit a sorok között mondunk el. Amíg könnyedén át tudjuk adni a mondandónkat, amíg úgy érezzük megértenek minket, és mi is meg tudjuk értetni másokkal a gondolatainkat, akaratunkat, kívánságainkat, vagy üzeneteinket, addig nem érzékelünk problémákat. Akkor figyelünk fel a kommunikációban létrejött hiányosságokra, amikor félreértések keletkeznek, és amikor azt érezzük, nem az tükröződik vissza a külvilágból felénk, amit szeretnénk.


Az önismereti út során rendkívül értékes tapasztalatokat hoz, amikor védett környezetben, irányított gyakorlatokkal meg tudunk tükröződni másokban, visszajelzést kapunk arról, mit is kommunikálunk a külvilág felé VALÓJÁBAN, és ezáltal válaszokat kaphatunk arra, hogy miért nem az történik, amit szeretnénk. Erre egymagunkban ülve egy szobában nem vagyunk képesek, elég bátornak kell lennünk ahhoz, hogy emberi kapcsolatokban “nyomozzunk magunk után”.


 

KAPCSOLÓDÁS ÉS SZABADSÁG

Integrált szemléletű workshop sorozat, ahol különböző helyzetekben gyakorolhatod, hogy mi változik körülötted, ha változtatsz a kommunikációdon.


Éld át ezt a kalandot!



702 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page