top of page
Search
Writer's pictureK&Sz

Valódi vs. helyettesítő érzések

Updated: Dec 10, 2019

Az érzelmeink érzékelésének és megértésének képességét nevezzük érzelmi intelligenciának. Felismerni és hitelesen megélni érzéseinket egyáltalán nem egyszerű, ugyanis kifejezésüket számos tiltás határozza meg.


Amikor nem ismerjük fel egy helyzethez kapcsolódó valódi érzésünket, vagy felismerjük, de letiltjuk, olyankor helyettesítő érzéseket fejezünk ki.

Örülünk, pedig igazából dühösek vagyunk, dühöngünk, pedig igazából szomorúak vagyunk, szomorúságot érzünk, pedig igazából dühösek vagyunk. Amikor nincs belső engedélyünk megélni egy-egy érzést, olyankor ezt az érzést blokkoljuk, és mélyre temetjük, abban a reményben, hogy nem fogjuk érezni.


A helyettesítő, és valódi érzések egymásra rétegződnek. Az önismereti út során felfedezhetjük, hogy könnyen hozzáférhető számunkra a düh, ezért gyakran ezzel reagálunk. Ebben az esetben ez az érzés képezi a “felső réteget”, ami alatt megtalálhatóak adott esetben a szomorúság, elkeseredettség, félelem.


Az érzelmi intelligencia fejlesztése segít különbséget tenni az érzéseink között, és hitelesen reagálni helyzetekre.

Ha tiltással terheltek bizonyos érzések a rendszerünkben (ez teljesen egyéni, hogy kinek milyen érzés tiltott), akkor rugalmatlanul reagálunk le helyzeteket, nem tudjuk megélni és kifejezni valódi érzéseinket, ez zavarokhoz vezet a kapcsolatainkban, aminek eredménye, hogy boldogtalannak érezzük magunkat.


Az önismeret segít lehántani ezeket a rétegeket, és eljutni tiltott érzésekhez, amiket ha megélünk, szabadabbak leszünk, őszintébb kapcsolatokat leszünk képesek kialakítani, és megtalálni a helyünket a világban.


Te a helyeden vagy?

Ha megengeded magadnak azt az érzést, ami éppen VAN, akkor ez az érzés elvezet egy még valódibb érzéshez.


 

KAPCSOLÓDÁS ÉS SZABADSÁG

Integrált szemléletű workshop sorozat, ahol kitartóan nyomozunk a valódi érzések után!

Éld át ezt a kalandot!



98 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page